140DDI84100 Schneider Electric Discrete Input Module 4-20 MA Current More Information
Wisdomlong Technology CO.,LTD
Contact Now
Brand Name : SCHNEIDER
Model Number : 140DDI84100
Certification : CE
Place of Origin : Japan
MOQ : 1
Price : Please contact me
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100
Delivery Time : 3-5 working day
Packaging Details : New Original Box
Country of Origin : Japan
Type : ANALOG INPUT MODULE
Model : 140DDI84100
Brand : SCHNEIDER
Shipping term : DHL / FEDEX /UPS/TNT
Warranty : 1 year
Power supply : 24 VDC
Payment term : T/T, Western Union,paypal
More information : 4-20 MA CURRENT
Contact Now
140DDI84100 | Schneider Electric | Discrete Input Module
technical parameter
Input points: 16 points
Channel grouping: 8 groups
Logic input: positive logic (current filled type)
Input voltage range: 10V to 60V DC
Corresponding current for each voltage: 1mA to 5mA DC at 60V; 2mA to 15mA DC at 48V; 6mA to 30mA DC at 24V; 5mA to 10mA DC at 12V
Voltage state: In state 1, 12V corresponds to 9V to 12V (± 5%), 60V corresponds to 45V to 60V (± 20%), 48V corresponds to 34V to 48V (± 20%), and 24V corresponds to 11V to 24V (± 20%); When in state 0, 60V corresponds to 0V to 9V (± 20%), 24V corresponds to 0V to 5V (± 20%), 48V corresponds to 0V to 10V (± 20%), and 12V corresponds to 0V to 1.8V (± 5%)
Absolute maximum voltage: 75V
Response time: 4ms from state 1 to state 0 and from state 0 to state 1
Switching frequency: ≤ 100Hz
Power consumption: 1W+(0.62 x number of conductive points)
Bus current requirement: 200mA